Jak cieszyć się wymarzoną, rodzinną przestrzenią, jednocześnie nie obawiając się o wysokie rachunki? Rozwiązaniem, które pozwoli pogodzić wysoki komfort z niskimi kosztami są przyjazne środowisku i portfelowi domy energooszczędne. Sięgając po nowoczesne rozwiązania budowlane oraz wykorzystując współczesną technologię, można postawić dom, który do minimum ograniczyć pobór, zużycie i utratę energii – pozwoli cieszyć się sporymi oszczędnościami w domowym budżecie, a jednocześnie zapewni ciepło i wygodę.

Czym są domy energooszczędne?

Budownictwo energooszczędne stale zyskuje na popularności. Nic dziwnego – jest nie tylko przyjazne przyrodzie, ale również człowiekowi. Zapewnia ciszę, ciepło, bezpieczeństwo, a dodatkowo generuje spore oszczędności, więc pozwala cieszyć się lepszym komfortem życia. Domy energooszczędne są planowane w każdym detalu tak, by ograniczyć zużycie energii niezbędnej do utrzymania w domu ciepła. Stosowane rozwiązania to miedzy innymi właściwe rozplanowanie umieszczeń względem stron świata, zapewnienie sprawnego systemu ogrzewania i wentylacji, wykorzystanie atutów terenu, by doświetlić i ocieplić pomieszczenia. Popularne w domach energooszczędnych są również kolektory słoneczne, które zapewniają energię z naturalnego, bezpiecznego i darmowego źródła, jakim jest słońce.

Jaki projekt domu energooszczędnego wybrać?

Jeśli chodzi o domy energooszczędne, inwestor ma pełne pole do popisu w kwestii estetyki. Dom energooszczędny może mieć charakterystyczną dla stylu nowoczesnego prostą bryłę, albo wręcz przeciwnie – nawiązywać do tradycyjnych domów ze spiczastym dachem. Może być parterowy lub piętrowy, mieć dowolną liczbę kondygnacji – budownictwo energooszczędne nie wprowadza w tej kwestii zbyt wielu ograniczeń, więc pozwala połączyć funkcjonalność z oczekiwaniami dotyczącymi estetyki.