Domki o jednej kondygnacji na działki o większej powierzchni sprawdzają się, gdy pragnie się umieścić wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie, w tym przypadku parterze, gdzie nie ma schodów na piętro, które mogą zwiększać koszty wykończenia domu, ale z pewnością nie będą stanowiły przeszkody dla osób starszych, niepełnosprawnych czy też dzieci.

Największą zaletą budowy domów parterowych jest bardzo krótki czas realizacji, dzięki wykonaniu tylko jednej kondygnacji i prostej bryle takiego obiektu.
Projekty parterowych domów zwykle charakteryzują się prostym układem komunikacyjnym i funkcjonalnym, w którym występują 2 strefy parteru, czyli część dzienna oraz strefa sypialniana, która jest oddzielona ciągiem komunikacyjnym- holem.

Niewątpliwy jest fakt, że projekt domu parterowego na jednej kondygnacji ma na celu zmieścić więcej pomieszczeń. Szukając projektu domu parterowego z 3-4 pokojami, należy liczyć się z dużo większą działką, w celu zachowania minimum wygody i funkcjonalności w przyszłym domu i wokół niego.

Zaletą domu parterowego jest umieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji. Dlatego jest on wybierany często przez rodziny z małymi dziećmi lub takie, które planują w nim zamieszkać razem z osobami starszymi. Brak schodów to brak konieczności przemieszczania się po piętrach, co może być dość ryzykowne dla bardzo młodych lub osób w starszym wieku. Plusem również jest to, że dom parterowy nie zacienia tak bardzo ogrodu, a także pozwala obcować z przyrodą i ogrodem w zasadzie z każdego pomieszczenia w domu.

Żeby powstał dom parterowy potrzebna jest do niego dużo większa działka niż w przypadku domu z piętrami, ponieważ wszystkie pomieszczenia muszą się znaleźć na parterze. Domy parterowe, jeśli chodzi o układ pomieszczeń tracą stanowczo więcej miejsca na wyznaczenie miejsc do komunikacji- holi oraz korytarzy. Parterowe domy są najczęściej nieenergooszczędne na wzgląd na gorszy stosunek kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych.